Atlas porodičnih kuća Srbije predstavlja prvi javno objavljeni rezultat istraživanja grupe nastavnika sa Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, sprovedenog u svojstvu pridruženog člana u okviru projekta na evropskom nivou. Istraživanje je za cilj imalo prikupljanje podataka o stambenim zgradama radi strukturiranja građevinskog fonda i utvrđivanja tipologije objekata u Srbiji, kao podlogom za ocenu energetskih karakteristika i predlaganje oblika mogućih unapređenja.
Tokom istraživanja, u okviru detaljnog namenskog popisa izvršeno je preko 1.200 intervjua i popisano preko 6.000 zgrada na teritoriji Srbije, koje su podeljene na 6 regiona i ukupno 25 celina – administrativnih okruga. U Atlasu su potom numerički, grafički i opisno prikazani rezultati za svaki okrug, kao i karakteristični objekti sa crtežima i merama elemenata termičkog omotača.
Formiranje tipologije za ovo istraživanje zasniva se na tri osnovna polazišta:
1. arhitektonsko-urbanistički parametri,
2. formalne i funkcionalne karakteristike zgrade koje utiču na termičke performanse,
3. period gradnje kao veza sa promenama u društveno-političkim relacijama, tehnologijama gradnje i propisima vezanim za građevinarstvo.
Prikupljene informacije su sortirane u knjizi po teritorijalnom principu, s obzirom na heterogenu distribuciju stanovništva i stambenih objekata sa različitim gustinama, tipovima i karakteristikama materijala u različitim delovima zemlje. Ovako prikazani podaci otkrivaju specifičnosti pojedinačnih regiona u Srbiji, ukazujući da dosadašnji stav, da se na isti način može graditi na celoj teritoriji Srbije, nije optimalno rešenje. Iz takve kategorizacije treba da proizađu efikasnija rešenja problematike energetske efikasnosti, rehabilitacije i podizanja životnog komfora, koje je potrebno posebno razmotriti za svaki region.
Atlas porodičnih kuća, kao rezultat prve faze ovog istraživanja, preglednim i sistematičnim prikazivanjem podataka daje jasan uvid u stanje fonda porodičnih stambenih objekata u Srbiji. Knjiga je informativna osnova za dalja istraživanja i delovanje u okviru različitih disciplina, a prvenstveno u kontekstu unapređenja energetske efikasnosti.